Czym powinniśmy sugerować się przy wyborze biura rachunkowego?

Planując współpracę z biurem rachunkowych wiele przedsiębiorstw ogranicza się przeważnie do pytania o cenę usług i na tej podstawie dokonuje wyboru.
Obszar świadczonych prac rachunkowych proponowanych przez biura jest na ogół porównywalny, ponieważ wynika on z przepisów prawa. Zalicza się do niego obsługa kadrowo-płacowa oraz rachunkowość podatkowa. Każde wykwalifikowane profesjonalne biuro rachunkowe teoretycznie powinno świadczyć usługi na zbliżonym poziomie. Pojawiają się tu jednak pewne różnice. Wynikają one między innymi z wielkości biura rachunkowego, ponieważ im więcej obsługiwanych nabywców, tym każdy pojedynczy klient staje się bardziej anonimowy. W niewielkim biurze rachunkowym da się zauważyć indywidualne podejście do klienta, skuteczną z nim komunikację, a co za tym idzie też szczegółowe uwzględnianie jego potrzeb. Jeśli zajdzie konieczność małe biuro rachunkowe jest gotowe rozstrzygnąć jego pilne problemy nawet poza zwykłymi godzinami pracy biura.

W dużych biurach występuje także bardziej rozproszona odpowiedzialność oraz długi czas obiegu poszczególnych informacji, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość pracy. Może to też spowodować opóźnienia z wprowadzaniem do systemu określonych dokumentów i w konsekwencji ujemnie wpłynąć na wynik finansowy.

Ogromne biura rachunkowe posiadają również i zalety, mają bowiem szerszą specjalizację dzięki czemu mogą oferować klientom usługi przekraczające zwykłą rachunkowość, mogą to być na przykład różnego rodzaju kredyty czy ubezpieczenia.

Wszystkie biura rachunkowe zarówno te małe jak i te duże, jeśli chcą usługowo prowadzić księgi rachunkowe muszą mieć zezwolenie Ministerstwa Finansów, określane Certyfikatem bądź Świadectwem Kwalifikacyjnym. Jest ono imienne, oznacza to, że nie uzyskuje go biuro rachunkowe, ale na przykład główna księgowa, która je założyła. Jeśli biuro nie ma takiego zezwolenia musi liczyć się z konsekwencjami karnymi.

Potencjalny klient szukając właściwego biura rachunkowego niestety zwraca głównie uwagę na cenę oferowanych usług. Często zdarza się, że aby sprostać oczekiwaniom klienta biura rachunkowe opuszczają cenę, a w konsekwencji przyjmują do pracy osoby o niewystarczających kwalifikacjach, którym mogą wypłacać niższe wynagrodzenia. Okazuje się potem , że Świadectwem Kwalifikacyjnym dysponuje wyłącznie jedna zatrudniona osoba.

Szukając odpowiedniego biura rachunkowego do rozliczania naszych finansów warto najpierw zwrócić uwagę na jego doświadczenie. W zależności od naszych wymagań musimy sprawdzić jaki zasięg działania ma określone biuro rachunkowe. Bardzo ważne jest, aby rozliczało nie tylko książkę przychodów i rozchodów jeśli tego oczekujemy, ale także i pełną księgowość czy ryczałt. Dzięki czemu przy zmianie sposobu opodatkowania nie będziemy zmuszeni zmieniać biura rachunkowego. Za przykład wykwalifikowanego biura może nam posłużyć „Mar-Tax” – biuro rachunkowe w Jeleniej Górze. Prowadzi ono nie tylko księgi rachunkowe, ale również KPIR, obsługę pracowniczą czy ryczałt.
Jeleniogórskie biuro rachunkowe zajmuje się też robieniem analiz finansowych, sprawozdawczością finansową czy rozliczeniami rocznymi. W swoim obszarze działań zapewnia całkowitą poufność. Jelenia Góra biuro rachunkowe „Mar-Tax” pełni jednak nie tylko zadanie biura księgowego, jako pełnomocnik może też reprezentować swoich klientów przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym. Jeśli więc zamierzasz podjąć współpracę z biurem rachunkowym – wybierz Biuro rachunkowe Jelenia Góra, a z pewnością spełni Twoje najśmielsze oczekiwania.