Daj sobie szansę na nowe życie i podejmij walkę z uzależneniem

Problem uzależnień jest w obecnym świecie bardzo powszechny. Uzależnić można się w zasadzie od wszystkiego tak od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykamy jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, seksu, jedzenia i gier. Chociaż obiekty, od których się uzależniamy są bardzo różne, wszystkie uzależnienia odznaczają się jedną wspólną cechą – ich ofiary długo nie są w stanie przyznać, że mają problem.
Istotę uzależnienia są w stanie zrozumieć tylko i wyłącznie inni uzależnieni, a postronnym obserwatorom trudno pojąć istnienie tak silnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na wykonywanie podstawowych czynności. I nie chodzi tu do końca o alkohol, gry czy papierosy.

Pierwszym symptomem uzależnienia jest poczucie pustki, którą próbujemy za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej pochłania całą naszą uwagę i jeśli choć na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, alkoholem czy wizytą w salonie gier) nie będziemy umieli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie spokój, euforię i błogostan, i zależnie od rodzaju uzależnienia trwa on dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się zwykłymi czynnościami, jednak trwa to do momentu, w którym myśli niezależnie od naszej woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Skupienie i stan euforii znikają, a myśli zaczyna wypełniać tylko obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg wcześniej czy później zaczyna zakłócać zwyczajny tryb życia. Dla przykładu osoba uzależniona od papierosów nie pojawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas zapalić papierosa jak kino, teatr, opera itp. Tym samym rezygnuje z wielu przyjemności na rzecz zaspokojenia swojego nałogu.


Nałóg staje się ważniejszy niż wszystko dokoła, odbiera możliwość podejmowania niezależnych decyzji, choć osobom uzależnionym przeważnie wydaje się, że to one sprawują kontrolę. Często powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają swoich słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w uzależnieniu zauważy, że to już nie jest jej decyzja, i że nie ma kontroli nad swoim życiem, może ona rozpocząć proces wychodzenia z uzależnienia. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać nawet całe życie.
Obecnie w Polsce istnieje około 100 ośrodków walki z uzależnieniem. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na wyjątkową uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, położony w Nowym Sączu na zachwycającym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, z daleka od zgiełku i hałasu. Otacza go duży ogród, tworzący wyjątkowy klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery pozwalające na zwiedzanie okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią profesjonaliści, którzy odznaczają się szczególną empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla wielu pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdej osoby podchodzą indywidualnie, starając się zagwarantować poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym atmosferę poufności i anonimowości. Wszyscy pracownicy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najlepsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeśli chcesz pomóc bliskiej osobie bądź zauważyłeś, że sam masz problem, bo nałóg przejmuje kontrolę nad Twoim życiem nie zastanawiaj się i daj sobie szansę na szczęście. Każdy człowiek zasługuje na to, aby kierować swoim życiem.

Szukasz dodatkowych informacji: osrodek-terapii.com