Dywan jak zaczarowany

Dywan młodzieżowy

Wszyscy znają bajkę o czarodziejskim, latającym dywanie. W czasach dzieciństwa bawiliśmy się na babcinych podłogach, wyobrażaliśmy jak przenosimy się w świat bajek. A już największą radość sprawiała moda na dywany, które wisiały na ścianach. Takie oto czary, mary. Choć teraz już nie spotyka się takich ozdób na ścianach to zastosowanie dywanów, jako elementu wystroju wnętrz, jest popularnym zabiegiem stosowanym przez dekoratorów i domowników.

Puchaty przyjaciel

Jak wybrać dywan, który ociepli pokój, nada mu przytulnej atmosfery? Wyobraźmy sobie pokój dziecięcy w skandynawskim stylu, chłodne barwy, biel, szarość, błękit, drewniane łóżeczko, proste kształty, wszystko stwarza wrażenie oszczędnego gospodarowania przestrzenią, aż się prosi o dodatek, który złagodzi styl, w końcu to ma być pokój, w którym czas będzie spędzał najmłodszy członek rodziny. Co pomoże, w takich pokojowych aranżacjach? Dywany! Koniecznie włochate, puchate czyli z długim miękkim włosem. Dobrze żeby był ciężki, dzięki czemu stabilnie będzie znajdował się tam, gdzie jego miejsce. Maluchy są bardzo kreatywne, zastosowanie dywanów nie będzie dla nich tak jednoznaczne jak w przypadku dorosłych.

Dywan w pokoju dziecięcym
Dywan w pokoju dziecięcym, marka Agnella

Lepiej unikać pomysłów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu malców i zakupić dywany, które będą leżeć na swoim miejscu. W ostateczności podlepić dywan do podłoża, co uchroni przed podnoszeniem.

Kolor potrafi zdziałać cuda

Kolejną wyznacznikiem, jak wybrać dywan do pokoju, by nadać wnętrzu niepowtarzalności, to kolor i wzór. W poradnikach jaki modnie zaaranżować wystrój domu, królują kształty geometryczne. Dywany w romby, kwadraty, zygzaki, trójkąty. Te inspiracje najczęściej pojawiają się w wydaniu biało czarnym. W przypadku chęci wprowadzenia koloru, można zdecydować się na modny kolor musztardowy, bordowy, szary. Takie zastosowanie dywanów, ma czysto ozdobny charakter. Przełamujemy nudę w przestrzeni, dobieramy dywany i dodatki typu zasłony, podkładki, poduszki w tym samym wzorze lub kolorystyce, a wnętrze nienagannego domu, podążającego z duchem czasu to nasz dom. Nie bójmy się eksperymentować z wzorami i kolorami, potrafią one odmienić salon lub pokoju.

Po drugie chronić

Oprócz ozdobnej funkcji, zastosowanie dywanów ma sens, gdy chcemy ochronić płytki lub podłogę w miejscach, gdzie jest najbardziej narażona na użytkowanie. Z tego względu dywany lądują przy kanapach, w ciągach komunikacyjnych, na korytarzach, w centralnych miejscach pokoju, pod biurkami. Oczywiście na zasłonięcie całej podłogo decyduje się niewielkie grono osób, chyba że dywany mają ukryć defekty podłogi, która jeszcze jakiś czas musi poczekać na wymianę. Częściej spotykamy się z niewielkich rozmiarów dywanami, będącymi ochroną w miejscach największej styczności z domownikami. W pokoju dziecięcym w centralnym punkcie, tam gdzie dziecko siedzi bawiąc się zabawkami pełni również funkcję izolującą od chłodnej podłogi.

Jak wybrać dywan, by nie żałować? Przede wszystkim z uwzględnieniem wszystkich potrzeb domowników, wystroju wnętrza i wytrzymałości materiałów.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem kochamydywany.pl

kochamydywany.pl