Fachowe usuwanie korników

Wielu z nas marzy o zbudowaniu domu z drewna przypominającego swojską i klimatyczną góralską chatę i wielu ten pomysł z rozmachem realizuje. Po zakończeniu budowy dom zapełnia się drewnianymi meblami i innymi przedmiotami stając się wymarzonym miejscem zamieszkania dla rodziny i szkodników bytujących i rozmnażających się w drewnie. Mieszkańcy domu zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z obecności tych nieproszonych lokatorów. O ich poczynaniach dowiadują się z reguły po dłuższym czasie, po zaobserwowaniu w meblach i belkach stropu małych, owalnych otworków, z  których wysypuje się jasny proszek. Korniki, bo o nich mowa, to popularna nazwa kilku gatunków owadów żerujących w drewnie przetworzonym. Przyczyniają się one do bardzo dużych uszkodzeń drewnianych konstrukcji budynków, zwłaszcza belek sufitowych, podłóg drewnianych i słupów podporowych. Niszczą także meble i wszelką galanterię drewnianą. Skutkiem ich żerowania jest utrata przez drewno konstrukcyjne wszelkich właściwości, a jego wnętrze doprowadzają do konsystencji proszku.

Często zdarza się, że obecność tych szkodników wykrywa się  dopiero przy przeglądzie technicznym stanu budynku. Korniki w belkach dachowych i innych elementach konstrukcyjnych budynku niezwykle trudno zwalczyć samemu. Obowiązkowo trzeba skorzystać z pomocy fachowców, którzy świadczą tego typu usługi. Jedną z firm zajmujących się fachowym usuwaniem korników jest firma DREVPOL z Mińska Mazowieckiego. Korniki na poddaszu, w podłodze czy ścianach nie stanowią problemu dla fachowców z firmy DREVPOL. Stosowane przez nich zabiegi to: iniekcja ciśnieniowa, metoda Veloxy i fumigacja, czyli gazowanie domu lub jego elementów.

Iniekcja ciśnieniowa belek dachowych i krokwi to metoda polegająca na nawierceniu w zaatakowanym drewnie określonej liczby otworów i umieszczeniu w nich insektycydów. Środek na korniki w belkach jest wprowadzany do otworów za pomocą technologii podciśnieniowej. Iniekcję ciśnieniową stosuje się zwykle do elementów dachu.

Metoda Veloxy jest stosowania tylko w stosunku do mniejszych obiektów i przedmiotów. Polega ona na umieszczeniu w konstrukcji gazoszczelnej przedmiotów zamieszkanych przez korniki. Zwalczanie ich odbywa się przez stopniowe usuwanie tlenu i zastępowanie go azotem na około 3-4 tygodnie. Tą metodą usuwa się insekty z drzwi, mebli itp.

Fumigacja czyli gazowanie domu, poddasza czy dachu poprzedzona jest przygotowaniem budynku poprzez uszczelnienie go specjalistyczną gazoszczelną folią. Następnie na czas od 7 do 14 dni wprowadza się do jego wnętrza gaz interaktywny. Po wytruciu szkodników obiekt poddawany jest wietrzeniu i kontrolnym pomiarom stężeń. Metodę tę wykorzystuje się do dużych obiektów jak budynki, dachy, kościoły itp.


Bez względu na wybraną metodę, wszystkie prace i konkretne etapy są wykonywane przez specjalistów posiadających kwalifikacje przewidziane przepisami prawa oraz wieloletnią praktykę. Z usług firmy korzystają muzea, parafie, jednostki administracji publicznej, a także klienci indywidualni z terenu całej Polski.

Jeśli więc ciągle zastanawiasz się jak zwalczyć korniki w belkach, podłodze, czy ścianach, nie wahaj się dłużej. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej i kompetentnej firmy DREVPOL.