Jak urlop, to tylko w górach!

Jeszcze kilka lat temu po kuracji zdrowotnej lekarze zachęcali do wyjazdów nad morze. I nadal tak jest, jednak współcześnie zachęcają także do wyjazdu w góry. Aktywny wypoczynek w górach przynosi bowiem bardzo dużo korzyści dla naszego organizmu. Wielu zawodników uprawiających sporty wytrzymałościowe bardzo często odbywa treningi wysokogórskie, poprawiając dzięki temu zdolność koncentracji i kondycję. Jeśli więc pobyt w górach pomaga wyczynowcom, to z pewnością pomoże i nam. Pamiętajmy tylko o odpowiedniej częstotliwości treningów, aby były one dobrane do naszych możliwości.


Na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza poprawia nam się kondycja i samopoczucie. Przyczyną tego są rozszerzające się naczynia krwionośne, ponieważ organizm produkuje więcej czerwonych krwinek, dzięki temu przyspiesza transport składników odżywczych oraz tlenu. Można więc stwierdzić, że pobyt w górach dotlenia, ale także i wycisza. Z pewnością również i odstresowuje, pokonując bowiem trudniejsze szlaki turystyczne musimy być bardzo skupieni, pozwala nam to zapomnieć o problemach pozostawionych w domu.

Dla mieszkańców nizin klimat wysokogórski stawia wysokie wymagania. Wahania wilgotności i temperatury, obniżone ciśnienie atmosferyczne powodują, że ich organizmy nie znające tego na co dzień muszą się odpowiednio dostosować.
Wędrówka po górach jest więc doskonałym sprawdzianem dla całego naszego organizmu. Możemy również sprawdzić jak radzimy sobie w niecodziennych sytuacjach. Poznamy dzięki temu własne zalety i słabości w różnych okolicznościach, które pojawią się na naszej drodze.

Oczywistym jest, że to osoby preferujące aktywny wypoczynek wybiorą urlop w górach. Ci co wolą leżenie na plaży, nie będą czerpać przyjemności z pokonywania kolejnych szlaków. Jednak osoby, które już raz spróbowały wypoczynku w górach z pewnością tu wrócą, aby wchodzić jeszcze wyżej i zdobywać kolejne szczyty. Korzystajcie więc z uroków naszych polskich pięknych gór przyjeżdżajcie tu na urlopy, znajdźcie jeszcze tylko odpowiedni hotel w centrum Zakopanego i gotowe!