Karma dla psa – jak ją dobrze wybrać?

Pies labrador

Obecnie na rynku artykułów zoologicznych mamy ogromną różnorodność karm dla psów. Jak mądrze wybrać karmę dla swojego pupila?

Różnorodność marek oraz rodzajów karm dla psa sprawia, że możemy optymalnie dobrać elementy psiej diety. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta. Niemniej w istnieniu całej tej różnorodności kryje się pewne zagrożenie – łatwo możemy trafić na produkt, który będzie po prostu bardzo słabej jakości, co będzie niestety miało bezpośrednie przełożenie na zdrowie psa. Jak zatem dobrze wybrać?

Jak poznać jakość karmy

Każdego dnia dociera do nas mnóstwo najrozmaitszych haseł reklamowych. Kryją się za nimi tęgie głowy marketingowców, którzy zastanawiają się jak zwiększyć sprzedaż ich produktów. Niestety bardzo często hasła reklamowe diametralnie mijają się z prawdą. Dlatego najlepszym wyznacznikiem jakości karmy są po prostu suche fakty. Jakie? Skład karmy.

Jedne z lepszych karm suchych na rynku, źródło: e-pazur.com

 

Przeglądając etykietę produktu warto zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj oraz ilość mięsa zastosowane w składzie karmy. Oczywiście w skład psiej diety nie wchodzi samo mięso, pożądane są także rozmaite warzywa, dlatego dobrze jest, gdy zawartość mięsa w karmie suchej dla psa oscyluje w granicach od 20 do 50%. I rzecz jasna ogromne znaczenie ma także jakość zastosowanego mięsa. Może to być po prostu mięso, ale często w składzie widoczne są między innymi: mączka mięsna, produkty pochodzenia zwierzęcego, mączki z bliżej nieokreślonego rodzaju mięsa. Po prostu chodzi o to, że producenci pod oględnymi hasłami mogą skrywać składniki naprawdę niewiele mające wspólnego z prawdziwym, dobrze przyswajalnym mięsem.

Jak rozpoznać słabą karmę

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym odnośnie jakości karmy jest duża zawartość zboża w karmie. Kalkulacja jest prosta – im więcej zboża w karmie, tym mniej warzyw i mięsa. Zboże jest kiepsko przyswajalne przez psy. Do tego zawiera gluten, który może powodować groźne dla zwierzęcia alergie pokarmowe.

Gdy zmieniamy psu karmę, warto zwracać uwagę na jego samopoczucie. Czy zaczęły mu doskwierać problemy zdrowotne? Czy nie ma rozwolnienia? Czy nie ma śmierdzących gazów? To wszystko może wskazywać na problemy w procesie trawienia wynikające po prostu ze złej jakości odżywiania. Najprostszym sposobem na sprawdzenie naszych podejrzeń jest zakupienie karmy możliwie najlepszej jakości i obserwowanie co się będzie działo przez najbliższe dwa tygodnie.

Jak przekonać psa do suchej karmy

Jeśli pies był przyzwyczajony do domowego jedzenia, może nie być łatwo go zachęcić do jedzenia suchej karmy. Sucha karma dla psa może być dla niego po prostu mało atrakcyjna pod względem zapachowym oraz smakowym. Ale są na to sprytne praktyczne sposoby. Można wykorzystać na przykład to, że dla psa atrakcyjne pożywienie jest tłuste. Niektórzy na początek po prostu mieszają domowe jedzenie z suchą karmą, dzięki czemu pies stopniowo przyzwyczaja się do jej smaku. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by suchą karmę trochę zwilżyć i podgrzać w mikrofalówce.

Podsumowanie

Posiadanie psa to nie tylko zabawa, to także odpowiedzialność wynikająca z faktu, że opiekujemy się żywym, mającym potrzeby i uczucia stworzeniem. Jeśli przyłożymy się, by naprawdę o niego zadbać, także pod względem żywieniowym na pewno odwdzięczy nam się ładnym wyglądem, dobrym nastrojem i chęcią do zabawy!