Projekt domu jednorodzinnego – czym się kierować w wyborze

Projekt domu Opałek

Jedną z podstawowych czynności dokonywanych podczas budowy domu jednorodzinnego jest wybór odpowiedniego, dopasowanego do potrzeb inwestora projektu architektonicznego. Co warto brać pod uwagę wybierając gotowy projekt domu? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Jaka powierzchnia domu?

Być może z początku pomyślimy, że im większy dom, tym lepiej? Być może, ale jeśli podejdziemy do sprawy praktycznie, to szybko sobie uświadomimy, że duży – wcale nie znaczy praktyczny. Biorąc pod uwagę metraż swojego nowego domu musimy pamiętać o sprawach czysto praktycznych związanych z późniejszym użytkowaniem domu:

  • ogrzewanie domu
  • sprzątanie wszystkich pomieszczeń
  • praktyczność w komunikacji z domownikami

Zastanawiając się nad powyższymi zagadnieniami szybko dochodzimy na ogół do wniosku, że zbyt duża powierzchnia mieszkania generuje w przyszłości nie potrzebne nikomu wydatki związane z pokryciem kosztów ogrzewania całego budynku, serwisem rozmaitych elementów instalacji, koszty związane z wynajęciem firmy sprzątającej. Wziąwszy pod uwagę powyższe typowy inwestor musi poważnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i możliwościami finansowymi, by określić optymalną powierzchnię użytkową nowego domu. Dopiero wtedy można zacząć myśleć o wyborze odpowiedniego gotowego projektu domu.

Garaż w domu jednorodzinnym

Jednym z podstawowych, bardzo ważnych pomieszczeń uwzględnianych podczas budowy domu jednorodzinnego jest garaż. Wybierając, przeglądając rozmaite typowe projekty domów zapewne zauważymy, że w tej kwestii istnieje sporo rozmaitych rozwiązań. Jedną z typowych kwestii, nad którymi warto się zastanowić, jest to, na jaką wielkość garażu chcemy się zdecydować – czy wolimy niewielki garaż jednostanowiskowy, czy może wolimy większe pomieszczenie, w którym pomieszczą się nawet dwa auta?

 

Projekt domu Opałek - rzut parteru
Projekt domu Opałek – rzut parteru, pracownia projektowa Dominanta

Jeszcze inną sprawą związaną z garażem w domu jednorodzinnym jest temat wejść do garażu oraz komunikacji tego pomieszczenia zresztą domu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem bardzo często okazuje się połączenie garażu z częścią mieszkalną budynku poprzez wąskie przejście z garażu, bezpośrednio do przedpokoju. Najlepiej, gdy po drodze znajduje się także zainstalowany węzeł sanitarny oraz niewielka szafa na tzw. ubrania robocze. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy inwestorzy lubią prace w ogrodzie czy majsterkowanie w garażu. Jeśli planujesz w swoim domu montaż kotła grzewczego zasilanego drewnem lub węglem, to warto wybierać projekty, w których kotłownia jest usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie garażu z osobnym wyjściem na zewnątrz budynku. To bardzo praktyczne rozwiązanie sprzyjające zachowaniu w mieszkaniu czystości pomimo konieczności wykonywania w budynku ‚brudniejszych’ prac.


PROJEKTY DOMÓW

 http://projekt-od-autora.pl/


Parterowy czy z poddaszem?

Jeszcze jedną dosyć typową kwestią związaną z wyborem projektu domu jednorodzinnego jest zastanowienie się nad tym jakiego typu dom pragniemy wybudować. Czy chcemy, by był to dom parterowy, czy może większy, dwukondygnacyjny lub z poddaszem użytkowym? Zastanawiając się nad tym dylematem na pewno weźmiemy pod uwagę wielkość działki budowlanej jaką mamy do dyspozycji, oraz możliwości finansowe w inwestycji. Oczywiście każda z tych opcji ma swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Na pewno rozłożyste domy parterowe będą podobać się osobom lubiącym przestrzeń w mieszkaniu i dobrą komunikację z innymi domownikami. Z drugiej strony dom z poddaszem jest znakomitą opcją dla tych, którzy dysponują niewielką działką pod zabudowę, a potrzebuję większej powierzchni użytkowej.