Tapeta ścienna – czy to coś dla Ciebie?

Jakie skojarzenia wywołuje u ciebie hasło ‚tapety ścienne?’. Wielu z nas być może kojarzą się one z uderzającymi tandetą wnętrzami. Okazuje się jednak, że tapety dekoracyjne wróciły już na stałe do łask.

Czy to przypadek, że znakomici światowej sławy projektanci wnętrz z lubością wykorzystują w swoich aranżacjach rozmaite tapety na ścianę? Oczywiście nie mówimy tutaj o tanich, kiczowatych tapetach rodem z PRL. Mowa raczej o wysokiej klasy unikalnych elementach dekoracji. Na prawdę nie ma więc przeciwskazań, by zastosować takie rozwiązanie także u siebie w mieszkaniu.

Niebanalne tekstury

Czy ściana zawsze musi być gładka? Czemu nie sprawić, by była pokryta wyczuwalną pod palcami ciekawą teksturą? Gruba tapeta winylowa pozwala w niezwykły sposób ocieplić aranżację wnętrza. Na rynku jest mnóstwo wzorów tapet w rozmaite prążki, paski, piaski… Dużą popularnością cieszą się także tapety z brokatem. Jeśli jesteś wielbicielem klasycznych wnętrz, to zapewne spodobają ci się także tekstury z wyczuwalnymi w dotyku ornamentami w postaci kwiatów, liści czy innych roślinnych wzorów.

Oryginalne wzory

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że żadna farba nie da nam takich możliwości oryginalności wzorów, ornamentów co dobrej jakości tapeta ścienna. Wybór kolekcji tapet ściennych jest obecnie tak obszerny, że zawsze znajdziesz wzór, którego potrzebujesz w swoim projekcie aranżacji. Oczywiście przeszukiwanie setek rozmaitych modeli musi zająć też proporcjonalną do tego ilość czasu. Aby szybko i wygodnie odnaleźć potrzebny styl warto skorzystać z tych serwisów internetowych, które oferują precyzyjną wyszukiwarkę produktów według rozmaitych parametrów, takich jak np. styl, kolor czy rodzaj materiału. Jeśli natomiast charakteryzujemy się bardzo wysublinowanym stylem, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie po prostu wykonanie telefonu do obsługi danego sklepu internetowego i poproszenie o pomoc w doborze tapety z odpowiedniej kolekcji.

dwie tapety ścienne
Ekskluzywne tapety ścienne w salonie, źródło: https://innetapety.pl/

Ogromny wybór fototapet

Moda na fototapety stale rośnie. Szczególnym upodobaniem cieszą się co ciekawe fototapety 3d. Tapety ścienne z tej kategorii pozwalają na tworzenie rozmaitych, bardzo atrakcyjnych dla oka iluzji optycznych. Dzięki temu możemy stworzyć w pomieszczeniu efekt tunelu, drogi i czy innej ciekawej perspektywy.

Jeśli zależy nam na stworzeniu wnętrza nawiązującego tematyką aranżacji do jakiegoś znanego miejsca, na pewno znakomitym rozwiązaniem okażą się tapety z motywami wielkich miast, takich jak Londyn (Big Ben), Paryż (oczywiście Wieża Eiffla) czy Manhattan. Bardzo ciekawe efekty wizualne możemy także uzyskać pokrywając jedną ze ścian jakimś ciekawym pejzażem, np. z motywem jezior, lasów, góry czy pustyni.

Do jakiego wnętrza?

Cóż, kwestia skali zastosowania tapety ściennej jest w zasadzie ograniczona tylko naszą wyobraźnią. Tapety dekoracyjne sprwadzą się bowiem praktycznie w każdym rodzaju pomieszczenia. Kwestia tylko leży w wyborze odpowiedniego wzoru. No bo czy kolorowa tapeta ścienna w postacie ze znanych bajek nie spodoba się każdemu dziecku? Albo czy ciekawy pejzaż nie może dobrze pasować do klimatu w pomieszczeniach biurowych? Oczywiście, dobrze jest się jedynie trzymać zasady, że tapetuje się tylko jedną ze ścian w pomieszczeniu. Dzięki temu można wykorzystać tapetę na prawdę optymalnie.