Wzrasta świadomość Polaków dotycząca ochrony środowiska

Poszanowanie otaczającego nas środowiska naturalnego, tego właśnie wymagają od każdego z nas wszystkie idee ekologiczne. Nie zawsze jednak swoim codziennym zachowaniem staramy się oczyszczać naszą planetę z wszelkich nieczystości. Czasami jest wręcz odwrotnie. Jeśli więc nie robimy nic w kierunku jej oczyszczania powinniśmy chociaż spróbować jej nie zatruwać jeszcze bardziej niż jest obecnie. Jeśli nie chcemy lub z pewnych przyczyn nie możemy pomóc innym walczyć o jej czystość, nie przeszkadzajmy im chociaż w tym działaniu. Co w taki razie możemy zrobić, aby jeszcze bardziej nie zanieczyścić środowiska naturalnego? Jakie kroki przedsięwziąć?
Bardzo popularnym w ostatnim czasie działaniem jest korzystanie z toreb ekologicznych. Są one wykonane z tworzyw, które po okresie ich przydatności można ponownie wykorzystać do innych celów, ponieważ można je poddać recyklingowi. Niestety największym wrogiem środowiska jest właśnie człowiek. Dlatego wszystkie nasze działania mogą przyczyniać się albo do ochrony planety, albo do zwiększania procesów destrukcyjnych. Każdego dnia powinniśmy więc dokonać odpowiedniego wyboru pomiędzy alternatywnymi możliwościami.

Jeszcze parę lat temu nikt nie myślał idąc do sklepu na zakupy, aby zabrać ze sobą siatkę. W każdym sklepie, w którym robiliśmy zakupy była bowiem możliwość otrzymania bezpłatnych reklamówek foliowych i to właściwie w dowolnej ilości. Dodawane do zakupów  torby z nadrukiem reklamowały zazwyczaj sklep lub jakiś produkt. Niestety nie były one wykonane z materiałów ekologicznych, a większość ludzi nawet nie zdawała sobie sprawy jak zanieczyszczamy nimi środowisko.
Dziś na szczęście jest już inaczej. Dzięki propagowaniu idei ekologicznych przez Unię Europejską ze sklepów zniknęła bardzo duża ilość reklamówek foliowych, które zostały zastąpione papierowymi lub materiałowymi siatkami. Chociaż torba ta nie jest wydawana bezpłatnie, to mimo wszystko warto jest za nią zapłacić parę złotych. Nie dość, że takim zachowaniem przyczyniamy się do ochrony środowiska, to w dodatku nadaje się ona do wielokrotnego użytku.